אודות הפרס – פרס רקנאטי
תמונות מתוך פעילויות שזיכו בפרס רקאנטי

אודות הפרס

רעיון הפרס למורה היזם נהגה בשנת 2004 על ידי איש העסקים ליאון רקנאטי ופרופ’ יעקב קופ, בשעתו ראש מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית. בשלב השני חברו אליהם סטנלי צ’ייס ז”ל , איש עסקים אמריקאי הידוע בפעילותו בתחום החינוך והחברה בישראל, וכן קרן רש”י, אחת הקרנות הפרטיות המובילות בישראל, הפעילה בתחומי החינוך, הרווחה והבריאות. בשנת 2006 הוחלט להוסיף על “פרס המורה היזם” את “פרס העובד הסוציאלי היזם”. יוזמי הפרס ושותפיהם רואים במורים ובעובדים הסוציאליים בישראל מפתח לקידום הפרט והקהילה, ומוקירים את היזמות והיצירתיות ככלים שבכוחם להניע מהלכים חדשניים ולהוביל לצמיחה אישית ולפריחה חברתית.

בשנת 2018 הגישו כ- 500 מורים וכ- 50 עובדים סוציאליים את מועמדותם לפרס מתוכם נבחרו 10 יוזמות של מורים ו-4 יוזמות של עובדים סוציאליים, שהצטרפו ל- 113 המורים ו- 26 העובדים הסוציאליים אשר זכו בשנים הקודמות. חלק מהיוזמות ננקטו על ידי צוותים של שניים או שלושה אנשים, וכך מספר הזוכים גדול ממספר היוזמות, ובסה”כ זכו עד כה בפרס 123 יוזמות מורים ו- 30 יוזמות עובדים סוציאליים. בשנים האחרונות הוחלט גם להעניק תעודות הוקרה למועמדים אשר יוזמתם נמצאה ראויה להוקרה מיוחדת גם אם לא זכו בתחרות על הפרס. מועמדים שעברו בהצלחה את מרבית שלבי השיפוט זכו בתעודה המציינת את הישגם.

שניים מהפרסים מוקדשים לזכרם של שני מורים דגולים שמואל וסימה לטיצ’בסקי ז”ל אשר בני משפחתם החליטו לציין בדרך זו את תרומתם לחינוך.

הזוכים בפרס הוכיחו כי באמצעות יצירתיות, פתיחות, יוזמה ומעוף ניתן להעניק לכל אדם באשר הוא, ללא כל הבדל, את התקווה ואת ההזדמנות לחיות בכבוד, ללמוד, להתפתח, להתקדם, לצמוח ולהגשים את עצמו.

תיאור היוזמות שזכו

הודעה לציבור המורים והעו"ס

בשנת 2019 תתקיים התחרות באופן חלקי בלבד - על ידי מכללת לוינסקי למורים יזמים בוגרי המכללה לדורותיהם, בתיאום עם פרס רקנאטי-קופ-רש"י . כמו כן, במהלך השנה יוקם וייפתח לקהל הרחב ארכיון אינטראקטיבי של כל היוזמות שהשתתפו בתחרות הארצית על פני עשור וחצי. הארכיון יוקם במתכונת המאפשרת שליפות של יוזמות לפי חתכים שונים, וזאת לשימושם של מורים ועו"סים וכן של חוקרי חינוך ורווחה.